Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38°C v podpaží nebo po odečtu, můžeme dítěti podat léky na snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Tyto léky lze volně koupit v lékárně, na trhu je pro děti celá řada přípravků, jak ve formě sirupů, čípků, tablet. Nejčastěji obsahují účinnou látku paracetamol a ibuprofen.
(Pozor na různé firemní názvy se stejným složením).
POZOR ! Kyselina acetylsalicylová, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let !
Pravidla pro podávání léků proti horečce:
Jak jinak snížit horečku? (fyzikální opatření na snížení teploty)
Pokud má dítě teplotu, patří do postele. Má mít klidový režim. Leží-li v posteli, odeberte mu teplou peřinu, stačí lehká přikrývka, postarejte se, aby v místnosti nebylo příliš velké teplo. Až začne teplota klesat, bude se dítě potit, dávejte mu proto hodně pít, aby se vypocená tekutina nahradila.
Když teplota klesne, dejte mu čisté povlečení a pyžamo.
Omývání houbou:
Do vany nebo vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody, dítě posaďte a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 min. Stejně tak lze osprchovat dítě vlažnou vodou (bez namáčení vlásků) a nebo provést šetrnou koupel. Na pokožce se tak opakovaně vytváří jemný filtr vody, ta se posléze odpařuje a tak tělo ochlazuje.
Zábaly:
Do vlažné vody cca 25°C ( ne ledové!) namočte osušku, vyždímejte ji a na 10-15 min zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechejte volné. Dítě nezastýlejte pod tlustou peřinu, stačí lehčí tenká deka, jinak je celý postup zbytečný. Proceduru zábalu je možno opakovat 3x za 2 hodiny.
Dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže, ne jen měření teploty. Důležité je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid.