Jak snížit horečku - MUDr.Libor Švec | Praktický lékař pro děti a dorost

Přejít na obsah
JAK SNÍŽIT HOREČKU
Není-li přítomen žádný alarmující příznak a je-li teplota nad 38°C v podpaží nebo po odečtu, můžeme dítěti podat léky na snížení teploty, které působí zároveň i proti bolesti. Tyto léky lze volně koupit v lékárně, na trhu je pro děti celá řada přípravků, jak ve formě sirupů, čípků, tablet. Nejčastěji obsahují účinnou látku paracetamol a ibuprofen.
(Pozor na různé firemní názvy se stejným složením).

POZOR ! Kyselina acetylsalicylová, kterou obsahují další běžné léky ke snižování horečky, se nesmí podat dětem do 15 let !

Pravidla pro podávání léků proti horečce:

  • vždy si pečlivě přečtěte příbalovou informaci
  • pečlivě se informujte o druhu účinné látky, aby jste nepodali lék se stejnou látkou 2x krátce po sobě
  • dávkování je závislé na věku a tělesné hmotnosti dítěte a je třeba jej dodržovat (při poddávkování nemusí lék dostatečně účinkovat, při předávkování hrozí závažné zdravotní komplikace)
  • kombinování účinných látek se příliš nedoporučuje, ale pokud teplota obtížně klesá, lze krátkodobě léky s dvěma odlišnými účinnými látkami střídat (u každé z nich důsledně dodržovat její dávkování), spíše je vhodné použít fyzikální snižování horečky, viz níže
  • bez porady s lékařem nepodávejte sami léky déle než 3 dny
Jak jinak snížit horečku? (fyzikální opatření na snížení teploty)

Pokud má dítě teplotu, patří do postele. Má mít klidový režim. Leží-li v posteli, odeberte mu teplou peřinu, stačí lehká přikrývka, postarejte se, aby v místnosti nebylo příliš velké teplo. Až začne teplota klesat, bude se dítě potit, dávejte mu proto hodně pít, aby se vypocená tekutina nahradila.

Když teplota klesne, dejte mu čisté povlečení a pyžamo.

Omývání houbou:
Do vany nebo vaničky napusťte 3-5 cm mírně teplé vody, dítě posaďte a čistou houbou omývejte trup a končetiny cca 10-30 min. Stejně tak lze osprchovat dítě vlažnou vodou (bez namáčení vlásků) a nebo provést šetrnou koupel. Na pokožce se tak opakovaně vytváří jemný filtr vody, ta se posléze odpařuje a tak tělo ochlazuje.
Zábaly:
Do  vlažné vody cca 25°C ( ne ledové!) namočte osušku, vyždímejte ji  a na 10-15 min zabalte dítě tak, aby byl zakryt hrudník a břicho. Ruce a nohy nechejte volné. Dítě nezastýlejte pod tlustou peřinu, stačí lehčí tenká deka, jinak je celý postup zbytečný. Proceduru zábalu je možno opakovat 3x za 2 hodiny.

Dítě při horečce nesmí být bez dozoru, musí být opakovaně kontrolováno - celé, včetně stavu kůže, ne jen měření teploty. Důležité je, aby dostatečně pilo vlažné nápoje. Dítěti se snažte zajistit co největší pohodlí a klid.
MUDr. Libor Švec
praktický lékař pro děti a dorost
IČ: 71 19 13 13

KONTAKT
+420 724 226 805
svec.libor.dr@seznam.cz
datová schránka: wvgnw2c

„Brzo spát, zavčas vstát, to je cesta ke zdraví a moudrosti."
Benjamin Franklin
Návrat na obsah